IAA Academicians

Ahmet Vefik Alp (Turkey)
Tadao Ando (Japan)
Emre Arolat (Turkey)
Rasem Badran (Jordan)
Alberto Campo Baeza (Spain)
Gottfried Bohm (Germany)
Andrey Bokov (Russia)
Mario Botta (Switzerland)
Santiago Calatrava (USA)
Douglas J. Cardinal (Canada)
David Childs (USA)
Peter Cook (United Kingdom)
Paolo Cucchi (Malaysia)
Justus Dahinden (Switzerland)
Vakhtang Davitaia (Georgia)
Balkrishna Doshi (India)
Martin Drahovsky (Slovakia)
Albert Dubler (France)
Erick Van Egeraat (The Netherlands)
Peter Eisenman (Usa)
Richard England (Malta)
Adrien Fainsilber (France)
Norman Foster (United Kingdom)
Massimiliano Fuksas (Italy)
Frank O. Gehry (Usa)
Yuri Gnedovskiy (Russia)
Vittorio Gregotti (Italy)
Nicholas Grimshaw (United Kingdom)
Agustin Hernandez Navarro (Mexico)
Thomas Herzog (Germany)
Steven Holl (Usa)
Christoph Ingenhoven (Germany)
Toyo Ito (Japan)
Helmut Jahn (Usa)
Michael Johnson (Usa)
Cui Kai (China)
Mikhail Khazanov (Russia)
Rem Koolhaas (The Netherlands)
Vladilen Krasilnikov (Russia)
Lucien Kroll (Belgium)
Alexander Kudryavtsev (Russia)
Alexander Kuzmin (Russia)
Wu Liangyong (China)
Daniel Libeskind (Usa)
Fumihiko Maki (Japan)
Thom Mayne (Usa)
Richard Meier (Usa)
Jean Nouvel (France)
Juhani Pallasmaa (Finland)
Ieoh Ming Pei (Usa)
Gustav Peichl (Austria)
Cesar Pelli (Usa)
Dominique Perrault (France)
Renzo Piano (Italy)
Richard Rogers (United Kingdom)
Moshe Safdie (Usa)
Amedeo Schiattarella (Italy)
Francisco Serrano (Mexico)
Alvaro Siza (Portugal)
Sergey Skuratov (Russia)
Brian Spencer (Usa )
Georgi Stoilov (Bulgaria)
Murat Tabanlioglu (Turkey)
Sara Topelson De Grinberg (Mexico)
Rafael Vinoly (Usa)
Thomas Vonier (Usa)
R. Randall Vosbeck (Usa)
Riken Yamamoto (Japan)
Ken Yeang (Malaysia)
Aymeric Zublena (France)

IAA Professors

Emilio Ambasz (Usa)
Pavel Andreev (Russia)
Alexander Anisimov (Russia)
Miguel Angel Aragones (Mexico)
Petar Arsic (Serbia)
Alexander Asadov (Russia)
Lino Bianco (Malta)
Helge Bofinger (Germany)
Oriol Bohigas (Spain)
Janos Bohonyey (Hungary)
Will Bruder (Usa)
Mario Brunati (Italy)
Alfredo Cammara (Italy)
Adam Caruso (Canada)
Nikola Cekic (Serbia)
Francois Chaslin (France)
Andrey Chernikhov (Russia)
Massimo Pica Ciamarra (Italy)
Henri Ciriani (France)
Jorge Gonzalez Claveran (Mexico)
Patrick Colombier (France)
Wallace E. Cunningham (Usa)
Paolo Desideri (Italy)
Nikolai M. Dyomin (Ukraine)
Arthur Dyson (Usa)
Emilio Faroldi (Italy)
Dimitris A. Fatouros (Greece)
Kenneth Frampton (Usa)
Rene Gailhoustet (France)
Cettina Gallo (Italy)
Margarita Gavrilova (Russia)
Jahn Gehl (Denmark)
Vazha Gelashvili (Georgia)
Aris Georges (Usa)
Alexey Ginzburg (Russia)
Sergei Gnedovskiy (Russia)
Gerard Grandval (France)
Louise Noelle Gras (Mexico)
Maria Giuseppina Grasso Cannizzo (Italy)
Yuriy Grigoryev (Russia)
Donald Hackl (Usa)
Franck Hammoutene (France)
Shizuo Harada (Japan)
Andreas Gottlieb Hempel (Italy)
Bojidar Hinkov (Bulgaria)
Francine Houben (The Netherlands)
Carla Juacaba (Brazil)
Alberto Kalach (Mexico)
Rajesh Kanagasabai (India)
Suk-Won Kang (Korea)
Hijjas Bin Kasturi (Malaysia)
Kendrick Kellog (Usa)
Marin Keremidski (Bulgaria)
Giorgi Khmaladze (Georgia)
Atanas Kovachev (Bulgaria)
Karla Kowalski (Austria)
Kengo Kuma (Japan)
Zdenek Kuna (Czech Republic)
Ferenc Z. Lantos (Spain)
Vladimir Laptev (Kazakhstan)
Michel Leger (France)
Victor Legorreta (Mexico)
Diana Leikina (Russia)
Jennifer Luce (Canada)
Yury Mamlin (Belarus)
Mikhail Mamoshin (Russia)
Nicola Marchi (France)
Alfonso Mercurio (Italy)
Vladimir Mitrofanof (France)
Benjamin Mouton (France)
Hiroshi Naito (Japan)
Andrey Nekrasov (Russia)
Luca Nicoletti (Italy)
Susanna Nobili (Italy)
Kas Oosterhuis (The Netherlands)
Tician Papachristou (Usa)
Mario Paredes (Chile)
Mario Pisani (Italy)
Vladimir Plotkin (Russia)
Davide Ponzini (Italy)
Antoine Predock (Usa)
Bart Prince (Usa)
Guo Qiming (China)
Pietro Reali (Italy)
Antonio Riverso (Italy)
Joseph Rykwert (United Kingdom)
Yury Rysin (Russia)
Michele Saee (Usa)
Philippe Samyn (Belgium)
Makoto Sano (Japan)
Vassilis Sgoutas (Greece)
Eduardo Souto De Moura (Portugal)
Francisco Javier Sordo Madaleno (Mexico)
Georgiy Stanishev (Bulgaria)
Peter St.John (England)
Valentin Stolko (Ukraine)
Sergo Sutyagin (Uzbekistan)
Murat Tabanlioglu (Turkey)
Alexandros Tombazis (Greece)
Miomir Vasov (Serbia)
Jean-Paul Viguier (France)
Stanislaus Von Moos (Switzerland)
Alexey Vorontsov (Russia)
Zhuang Weimin (China)
Gert Wingardh (Sweden)
Maciej Zawadski (Poland)
Luca Zevi (Italy)
Qi Zhou (China)
Pavel Zibrin (Slovakia)
Peter Zumthor (Switzerland)
Leonid Zvukov (Russia)